Projekt RAZEM

Szkolenie dla rodzin i osób niepełnosprawnych realizowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy Urzędu Dzielnicy Żoliborz

Razem – Szkolenie dla rodzin i osób niepełnosprawnych zostało zrealizowane w dniach 18-20 września 2017r w gospodarstwie Agroturystycznym „Wyspa Kampinos”, Brochów, Wólka Smolna.

W szkoleniu wzięli udział:
• 18 osób z niepełnosprawnością intelektualną• 12 rodziców i opiekunów

Grupa wyjechała wspólnym zorganizowanym transportem do gospodarstwa agroturystycznego „Wyspa Kampinos”. Jest to kompleks 3 budynków o ciekawej architekturze w stylu wiejskiej chaty otoczonej lasem, prowadzone przez pana Dariusza Małachowskiego. W głównym budynku znajdują się ogrody zimowe – mały i duży, kryty basen i jacuzzi, sauna, plaża z ciepłym leczniczym piaskiem, doświetlana lampami antydepresyjnymi i jadalnia. Na ogrodzonym terenie jest kort do tenisa, boisko do siatkówki, strzelnica. Szkolenia dla rodzin i opiekunów przeprowadzone zostały w małym ogrodzie zimowym, warsztaty dla osób niepełnosprawnych odbyły w ogrodzie dużym. Obie sale spełniły oczekiwania- siedzenia były komfortowe, cyrkulacja powietrza odpowiednia, panowała niezbędna cisza. Oprócz zajęć stacjonarnych odbyły się również warsztaty fotograficzne które z powodzeniem były realizowane na łonie natury i w ogrodzie zimowym dużym.

W czasie trwania szkolenia uczestnicy mieli zapewnione posiłki (2 śniadania, 3 obiady i 2 kolacje). Śniadania i kolacje podawane były w formie bufetu szwedzkiego, wszystkie posiłki były urozmaicone. Podczas zajęć uczestnicy mieli stały dostęp do ciepłych napoi.

Wyjazdowa forma szkolenia i możliwość wspólnego spędzania czasu sprzyjała integracji środowiska. Rodzice i opiekunowie dzieli się doświadczeniami, wzajemnie udzielali sobie wsparcia. Już po powrocie do Warszawy deklarowali chęć podtrzymania nawiązanych znajomości. Podczas wspólnych aktywności rodzice mogli zobaczyć jak ich dorosłe dzieci funkcjonują w grupie, jak radzą sobie w relacjach, jak wyglądają ich umiejętności praktyczne i społeczne na tle grupy. Wspólne aktywności  (relaks, warsztaty fotograficzne, pływanie, gra w bilard) i wysokie kompetencje osób niepełnosprawnych wzbudziły niekłamany podziw rodzin i opiekunów. Rodziny deklarują chęć zwiększenia udziału aktywności fizycznej w czasie wolnym spędzanym w kręgu rodzinnym. Warsztaty fotograficzne były tą formą aktywności, w której zatarł się podział na osoby sprawne i niepełnosprawne.
Wszyscy z równym entuzjazmem poznawali arkana tej niełatwej sztuki.